Гостомель з перших днів російського вторгнення став епіцентром боїв за Київ, а місцевий аеропорт окупанти намагалися використати як плацдарм для перекидання десанту та штурму столиці. Росіяни вбили мера Юрія Прилипка. Було окуповано приблизно 80% селища, решту території з іншого боку річки Ірпінь контролювали ЗСУ.
З кінця березня загарбники почали відступати, втім поки ще немає повного контролю над населеним пунктом, повідомив в інтерв’ю LIGA.net голова Гостомельської військової адміністрації Тарас Думенко.
За його словами, місцева влада ще не має доступу до Гостомеля. Востаннє Думенко був у Гостомелі 12 березня, під час евакуації гуманітарними коридорами.
«Але з того, що я попередньо бачу, там ситуація така сама, як після Другої світової війни», — зазначає селищний голова, нагадуючи, що у ті часи через Гостомель також проходила лінія оборони.
Газу й електропостачання в селищі немає. Води переважно також немає через відсутність електрики: до війни селище було забезпечене централізованим постачанням лише на 20%. В Гостомелі переважають приватні садиби, де люди користуються колодязями і свердловинами.
Зв’язку з районами біля аеропорту «Антонов» немає останні декілька тижнів. «Люди з багатоквартирних будинків були переміщені в підвали, й з ними не було зв’язку. Окупанти повідбирали в них телефони», — зазначає Думенко.
Перед тим, як піде мова про повернення жителів до Гостомеля, територію мають зачистити від мін. Розглядають варіант поділити селище на сектори й запускати людей поетапно мірою розмінування.
«Що там в полях і лісах — взагалі незрозуміло. З досвіду Ірпеня ми знаємо, що мінують навіть трупи. До нас надходила непідтверджена інформація, що мінували колодязі з питною водою», — зауважує голова адміністрації.
До війни в Гостомельській громаді, до якої належать також Горенка, Мощун та Озера, проживало близько 30-35 тисяч осіб. З тих, хто лишився, є 1200 підтверджених контактів. Але, за оцінкою Думенка, ця кількість може бути принаймні уп’ятеро більшою, з огляду на те, що росіяни відбирали телефони і розстрілювали людей.